Logisztika blog

Újrahasználható tasak zöldség és gyümölcs vásárlásához

A SPAR új magyarországi kampánya az egyszer használatos műanyag zacskók helyett javasol környezetbarát megoldást

2019. március 21. - Logisztikusok

A SPAR a szegedi, győri, és tatabányai áruházaiban újrahasználható zöldség- és gyümölcstároló tasakokkal buzdítja vásárlóit a környezettudatos magatartásra. Az első körben 20 üzletben megvalósuló kezdeményezés egyedülálló a hazai kiskereskedelemben, hiszen akár több éven keresztül is használhatjuk az egyszerűen kezelhető, többször használatos zsákokat.     

„Felelős nagyvállalatként az a célunk, hogy minél kevésbé terheljük a környezetünket. Ezért nagy figyelmet fordítunk arra, hogy jelentősen csökkentsük a hulladék mennyiségét, támogassuk a szelektív hulladékgyűjtést, és minden áruházunkban környezetkímélő energia-felhasználási, hűtési és világítási technológiákat alkalmazzunk. Idén március 20-ától pedig alternatív megoldást kínálunk vásárlóinknak a környezettudatosság jegyében: a többször használatos tasakok kevesebb műanyag zacskó szükségességét jelentik, vagyis hozzásegítenek az élhetőbb környezethez” – nyilatkozta Maczelka Márk, a SPAR kommunikációs vezetője.

ujrahasznalhato_tasakok_a_spar_ban_2.jpg

 

A műanyag zacskók ellen

Világszerte, így hazánkban is nagy gondot okoznak a műanyag hulladékok, különösen a műanyag zacskók túlzott használata terheli meg a környezetünket. A világban összesen gyártott műanyag zacskók 80%-át Európában használjuk, az Euractive 2015-ös adata szerint Európában évente 100 milliárd műanyag zacskó kerül piacra. Az Earth Policy Institute kimutatásából pedig az derül ki, hogy világszerte 1 billió műanyag zacskót gyártanak évente, és 2 millió műanyag zacskót vásárolnak meg percenként.

Ma Magyarországon az egy főre jutó éves nejlonzacskó-felhasználás 30 darab. Ez a szám elsőre nem tűnik soknak, ám ha megszorozzuk az ország lakosságával, akkor az közel 300 millió zacskót jelent. Egy másik kimutatás szerint hazánkban egy nap alatt 1 millió műanyag zacskó fogy. A műanyag zacskók leginkább azért veszélyesek, mert nem, vagy csak lassan bomlanak le, és mivel még mindig sokan a szemetesbe dobják ahelyett, hogy szelektív kukába tennék, a kidobott zacskók akár 1000 évig szennyezhetik a bolygónkat. Az Európai Unió hulladékra vonatkozó irányelvei közt szerepel, hogy a 2014-es szinthez képest 2019-re 80 százalékkal csökkenteni kell a zacskóhasználatot, ennek érdekében egyre több tagállam lép fel törvényi eszközökkel, közöttük Magyarország is.

 

Egy egyszerű és környezetbarát megoldás

A SPAR üzletek zöldség-gyümölcs részlegeire kihelyezett újrahasználható tasakokat a vásárlók 599 forintért szerezhetik be. A zsákok egységcsomagjai 3 darab mosható és szalaggal jól zárható, tartós, többször használatos tasakot tartalmaznak. A vásárlók a tasakokat kétféle módon tudják használni, attól függően, hogy az adott áruházban a zöldségrészlegen önkiszolgálómérleg-rendszer működik, vagy a pénztár futószalagjába beépített berendezés méri le a választott termék súlyát.

A önkiszolgáló mérleges üzletekben: a terméket zsák nélkül érdemes lemérni, majd ezt követően a zsákba helyezni, melyre kívülről ráragaszthatjuk az árcímkét. (Erre jelenleg Győr és Tatabánya 12 üzletében van lehetőség.)

Kasszamérleges üzletben: a zöldségrészlegen kiválasztott árut a pénztárnál a kasszaszalagra helyezéskor ki kell venni a zsákból, hogy a kasszamérleg csak a termék nettó súlyát mérje le. Ezek után visszahelyezhetjük a zsákba. (Erre jelenleg Győr, Szeged és Tatabánya nyolc kijelölt boltjában van lehetőség.)

Az egyelőre 20 SPAR üzletben kapható praktikus tasakok „zöldebbé” teszik a zöldség-gyümölcs bevásárlást, és ha idővel elhasználódnak, a műanyag szelektív gyűjtőkben várhatják az újrahasznosítást. Amennyiben a kezdeményezés sikeres lesz, úgy valamennyi SPAR áruházban bevezetik a tasakokat.

A bejegyzés trackback címe:

https://logisztika.blog.hu/api/trackback/id/tr1514706678

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása